Sok z brzozy

|

Sok z brzozy w medycynie ludowej jest znany i wykorzystywany od wieków, a jego dobroczynne właściwości potwierdzają współczesne badania. Sok z brzozy, zwany również oskołą, jest lekko słodkawy, smaczny, a przede wszystkim bardzo zdrowy.
Jest on bogatym źródłem witamin i mikroelementów. Zawiera magnez, fosfor, potas, wapń, żelazo, miedź, witaminę C, witaminy z grupy B, sole mineralne, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy) i aminokwasy.
Zdrowotne właściwości soku
Sok z brzozy wspomaga pracę nerek przez co ułatwia usuwanie złogów z przewodu moczowego i zapobiega tworzeniu się kamieni. Wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu zabezpiecza organizm przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Reguluje również przemianę materii, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Oczyszcza wątrobę, neutralizując substancje toksyczne. Sok z brzozy jest pomocny w leczeniu anemii, zakrzepicy i w chorobie niedokrwiennej serca. Pomaga również przy chorobach płuc i tarczycy. Jest pomocny w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Działa dodatnio na skórę poprawiając jej ukrwienie i elastyczność.
Zewnętrznie sok z brzozy wspomaga leczenie trądziku, ciężko gojących się ran, egzem, łupieżu i łuszczycy. Jest stosowany przy wypadaniu włosów i wybielaniu piegów.
Zawarta w soku brzozowym betulina zwiększa wrażliwość na insulinę, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega miażdżycy. Natomiast salicylan metylu działa podobnie jak aspiryna, łagodząc dolegliwości bólowe. Sok z brzozy zawiera również kwas chlorogenowy, który zmniejsza apetyt oraz ułatwia metabolizowanie tłuszczów, co wspomaga odchudzanie.